Calculate the pH of a solution formed by the addition of $0.0020$ moles of $\ce{HCl}$ to $\pu{100.0 mL}$ of $\pu{0.200 M}$ $\ce{CH3NH2}$/ $\ce{0.100 M CH3NH3Cl}$.
$K_\mathrm{b}(\ce{CH3NH2})=4.4\times 10^{-4}$
Any hints will be much appreciated. :)
Chemistry Stack Exchange is a question and answer site for scientists, academics, teachers, and students in the field of chemistry. It only takes a minute to sign up.
Sign up to join this communityCalculate the pH of a solution formed by the addition of $0.0020$ moles of $\ce{HCl}$ to $\pu{100.0 mL}$ of $\pu{0.200 M}$ $\ce{CH3NH2}$/ $\ce{0.100 M CH3NH3Cl}$.
$K_\mathrm{b}(\ce{CH3NH2})=4.4\times 10^{-4}$
Any hints will be much appreciated. :)
Okay, here goes nothing.
$$\ce{CH3NH3+ <=> H+ + CH3NH2}$$
$$K_a(\ce{CH3NH3+})=\frac{[\ce{H+}][\ce{CH3NH2}]}{[\ce{CH3NH3+}]}\tag{1}$$
$\displaystyle K_a(\ce{CH3NH3+})=\frac{10^{-14}}{K_b(\ce{CH3NH2})}=\frac{10^{-14}}{4.4\times 10^{-4}}=2.27\times 10^{-11}$
Initial moles of $\ce{CH3NH3+}=0.100\times 0.100=0.010$
Initial moles of $\ce{CH3NH2}=0.100\times 0.200=0.020$
$$\ce{H+ + CH3NH2 -> CH3NH3+}$$
$0.0020$ moles of $\ce{H+}$ react with $0.0020$ moles of $\ce{CH3NH2}$ to form $0.0020$ moles of $\ce{CH3NH3+}$.
Final moles of $\ce{CH3NH3+}=0.010+0.0020=0.012$
Final moles of $\ce{CH3NH2}=0.020-0.0020=0.018$
$V=100.0\text{ mL}=0.1000\text{ L}$
$\displaystyle[\ce{CH3NH3+}]_f=\frac{0.012}{0.1000}=0.120$
$\displaystyle[\ce{CH3NH2}]_f=\frac{0.018}{0.1000}=0.180$
Substituting these values in equation $(1)$, we get
$\displaystyle[\ce{H+}]=\frac{2.27\times 10^{-11}\times[\ce{CH3NH3+}]}{[\ce{CH3NH2}]}=\frac{2.27\times 10^{-11}\times 0.120}{0.180}=1.51\times 10^{-11}$
pH$=-\log[\ce{H+}]=10.82$
Does this look good?